Taşınma Yardımı Nedir Kimlere Verilir

Taşınma Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

Taşınma yardımı, maddi yönden durumu uygun olmayan ailelere bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı veya Belediye kurumu tarafından sunulan bir yardım türüdür. Yasal kapsamında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte hizmete sunulan bu yardımlaşma olanağından faydalanmak için bazı kriterlerin taşınması gerekiyor. Özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte faaliyete sunulan taşınma desteği bir tür kira yardımıdır. Yeni bir eve nakliye edilme kararı alınan ailelere doğrudan devlet tarafından nakit olarak sunulan bir yardımdır.

Taşınma Yardımı Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Taşınma yardımı başvurusu kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu hizmetten faydalanmak için bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı veya Belediye kurumuna bireysel olarak başvuru yapılması gerekiyor. Konut kiracılarında olduğu gibi işletme kiracıları tarafından da bu yardımdan faydalanılabilir. Ancak konut ve işletme kiracılarının bu destek hizmetinden faydalanması için bazı belgelerin hazırlanması gerekiyor. Taşınma yardımı hem konut kiracıları açısından ve hem de iş yeri kiracıları açısından birçok avantajlar sağlar. Bu destek hizmeti ile aileler maliyet açısından dezavantajlı duruma düşmüyor. Doğrudan nakliyat ve yeni konut giderleri devlet tarafından karşılandığından ailelerin ek maliyet harcaması söz konusu değildir.

Taşınma Yardımı Neden Alınmalıdır?

Özellikle maddi yönden durumunun elverişli olmadığı ailelerin bu hizmetten faydalanması tavsiye edilir. Sosyal yardımlaşma sorumluluğuna sahip olan resmi kurumlardan bu hizmet hızlı bir şekilde alınabilir. Taşınma yardımı pratik bir şekilde sunulduğundan başvuru sahiplerinin zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir. Bu olanaktan bireyler tercihleri doğrultusunda tek başına veya doğrudan ailesiyle birlikte başvuru yapabilir. Taşınma yardımı bugün pek çok Avrupa ülkeleri üzerinden de uygulanıyor. Dolaysıyla yoksul ailelerin rahat ve huzurlu bir şekilde nakliye hizmetlerinden faydalanması açısından bu uygulama 81 ilden de gerçekleştirildi.

Taşınma Yardımı Talebinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşınma yardımından sorunsuz bir şekilde faydalanılması açısından talep edilen belgelerin dosya halinde eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Başvuru sahibinin konut yardımı alması durumunda sadece ilgili belgeleri, işletme kiracısı olması durumunda ise yalnızca bu alanda söz konusu olan evrakları hazırlaması gerekiyor. Taşınma yardımı talebi resmi kurumların mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kurumların web sitesinden bu hizmetten faydalanması söz konusu değildir.