Mutfak Eşyaları

Mutfak Eşyaları Nasıl Paketlenir Ve Nasıl Taşınır?

Mutfak EşyalarıMutfak Eşyaları Nasıl Paketlenir Ve Nasıl Taşınır?

Mutfak eşyaları nasıl paketlenir; Mutfak malzemeleri, ev eşyalarının içerisinde en hassas olanlar ve taşınırken dikkat isteyen eşyalar arasındadır kırılma, çatlama ihtimalleri olduğu için özenle sarılmalı ve titizlikle taşınmalıdır. Bu yüzden mutfak eşyalarının paketlenmesi, diğerlerine göre daha farklıdır. Tabaklar, bardaklar, çatal ve kaşıklar toplanırken farklı tarz ve üslupla toplanmalıdır.

Bardak Tarzı Eşyaların Paketlenmesi

Bardaklar mutfak eşyaları içerisinde en hassas eşyalardır. Farklı yapıları ve yuvarlak oluşları toparlanma aşamasında dikkat ister. Güzel ayarlanmadan toparlanan bardaklar, taşınma esnasında çatlayabilir ve kırılabilirler. Bardakların en sağlıklı bir biçimde toplanması için balonlu naylon güzel bir tercih olacaktır. Balonlu naylon, bardakların boyutundan büyük olarak kesilir ve bardaklar içine gelecek şekilde güzelce sarılır. Etrafı sarılan bardaklar yan yana koyulduğunda tehlike arz etmeyecektir.  Bir de bardaklar sarıldıktan sonra, büyük kolilere yerleştirmek yerine, orta boyutta olan kolilere yerleştirilmesi taşınması açısından da rahat olur. Eğer taşınılacak yer yakın bir yer ise, bu şekilde sarılan bardaklar koli yerine kasa içlerine konabilir. Güzelce sarılan bardaklar kasa da taşınırken zarar görmeyecektir.

Tabakların Paketlenmesi

Bardaklardan sonra dikkat isteyen mutfak malzemesi de, porselen veya cam tabaklardır. Fakat bunların toparlanması ve sarılması, bardaklardan daha kolaydır. Bu bölümde balonlu naylon oldukça işe yarar. Tabaklardan biraz daha küçük olarak, yani tabak içlerine gelecek şekilde kesilen balonlu naylonlar, her tabağın altına ve üstüne konulur. Böylelikle tabaklar birbirine değmeyecek ve çatlama imkanı da olmayacaktır. Tabak paketlenmesinde eski yöntem olan gazete ile sarma yöntemi de kullanılabilir. Fakat böyle bir işlem yapılacaksa, gazeteler kalın tutulmalıdır. Eğer sarılacak eşyalar bor cam gibi büyük, derin ve kalın malzemelerse o zaman balonlu naylonla etrafları kaplanarak bantlanabilir. Bu şekilde paketlenen tabaklar, yine kolay taşınması ve zarar görmemesi için orta boy koliye yerleştirilmeli ve güzelce bantlanmalıdır.

Tencerelerin Paketlenmesi

Mutfak eşyaları içerisinde en kolay toparlanan ve en az tehlike arz eden malzemeler, çelik tencerelerdir. Sadece çizilmemesi için aralarına gazete konulması yeterlidir. Bu şekilde toparlanan tencerelerin büyük boy kolilere yerleştirilmesi daha uygundur.